Milujete aromaterapii, ale k vykuřovadlům jste se zatím neodvážili a nevíte, jak vybrat to správné? Nebo si možná nejste úplně jistí, co to vykuřovadla vlastně jsou a k čemu slouží? Sepsali jsme pro vás článek, který slouží jako takový velký průvodce vykuřovadly, s jehož pomocí si konečně užijete jejich nádherné vůně a pozitivní účinky na maximum.
Co to je vykuřovadlo a proč se vykuřuje
Vykuřovadlo je přírodní hmota, která při zahřátí nebo pálení uvolňuje vonné silice a kouř s mnohými pozitivními účinky, které lidé znali už tisíce let před naším letopočtem. První důkazy o používání vykuřovadel se objevily už ve starověkém Egyptě, odkud se obliba vykuřování rozšířila do Indie, Číny a dalších zemí. Pozitivní účinky vykuřování se potvrdily tak, že na ně různé kultury přišly nezávisle na sobě.
Vykuřovadla se používala zejména k rituálním nebo náboženským obřadům, jako byly například pohřby a propojování se se světem duchů, očištění prostor nebo léčení. Jejich pozitivní přínosy na lidské zdraví byly potvrzovány stále znovu a znovu, a tak se z jejich komplexních účinků můžeme těšit i dnes.
Jak fungují vykuřovadla
Právě výše zmíněné uvolňovaní silic obsažených ve vykuřovadlech funguje tak, že se vdechováním dostávají do limbického systému v mozku a krevních kapilár. Fungují tedy komplexně a neovlivňují pouze emoce nebo paměť, ale i funkce jednotlivých orgánů. Dým, který jde ruku v ruce s procesem vykuřování, má navíc dezinfekční účinky na okolní prostor.
Druhy vykuřovadel
Když pomineme to, že některá stačí jen zapálit a sfouknout a jiná musíme kontinuálně externě zahřívat na uhlíku nebo nad plamínkem, existují tyto základní formy vykuřovadel:
-
pryskyřice (např. kadidlo, damara, dračí krev, elemi)
-
dřeva (např. Palo Santo, agarové dřevo, santalové dřevo)
-
byliny (např. andělika, eukalyptus, jasmín, kardamom)
Tyto druhy se potom prodávají v různých formách jako:
-
vykuřovcí dřívka,
-
vykuřovací svazky,
-
vykuřovací prášky,
-
vonné provázky,
-
vykuřovací svíčky.
Pokud jste teprve ve fázi objevování toho správného vykuřovadla nebo byste si je rádi prostě namíchali sami, mrkněte na naši sadu Aroma Alchymie.
Proč používat vykuřovadla: účinky vykuřovadel
Pálení vykuřovadel nám poskytuje spoustu účinků a benefitů, kterých můžeme využít při různých příležitostech. Vykuřování přináší efekt nejen na duchovní a duševní úrovni, ale i na té fyzické, takže je vhodné i pro ty z vás, kteří nemají rádi „ezo“. Zde je několik základních důvodů, proč používat vykuřovadla:
Účinky vykuřovadel | |
---|---|
Fyzická úroveň |
Krásně provoní prostor a zároveň potlačují jiné nežádoucí pachy. |
Kouř pomáhá očistit prostor od plísní, virů a bakterií. |
|
Některé druhy vykuřovadel pomáhají při nachlazení a usnadňují dýchání (například kadidlo nebo eukalyptus). |
|
Působí jako přírodní repelent, takže odhánějí hmyz z okolního prostoru. |
|
Duševní a duchovní úroveň |
Čistí prostor od negativních vlivů na energetické úrovni. |
Mají aromaterapeutické účinky, které nám mohou přinést například uzemnění, uklidnění, stimulaci či dobrou náladu. |
|
Podporují koncentraci na učení, práci nebo cvičení. |
|
Usnadňují naladění se na meditace, rituály a propojení s jinými energiemi. |
|
Zbavují nás samotné nebo naše kameny a krystaly negativních energií. |
Jak pálit vykuřovadla a co všechno potřebujete?
Vykuřovat můžete hned několika způsoby, které se liší náročností i potřebou pořizovat vykuřovací pomůcky. Záleží tedy na vašich preferencích. Zde je základní rozdělení:
Pro začátečníky |
Vykuřovací tyčinky (kužílky nebo cihličky), vykuřovací svíčky, svazky, provázky nebo dřívka. |
Pro pokročilejší |
Byliny, dřevěné třísky, pryskyřice nebo vykuřovací směsi na vykuřovací pícce, případně v elektrické kadidelnici. |
Pro nadšence |
Byliny, dřevěné třísky nebo menší kousky dřeva, pryskyřice nebo vykuřovací směsi či prášky v kadidelnici na samozápalném uhlíku. |
Snadné vykuřování
Pokud s vykuřováním teprve začínáte a chcete vůbec zjistit, jaké to je, když vaše okolí prostoupí silné účinky kouře, doporučujeme začít s vykuřovadly, ke kterým teoreticky nepotřebujete žádné další doplňky mimo nehořlavou podložku, a jejich pálení je opravdu snadné. Mezi ně patří kvalitní vonné tyčinky, vykuřovací svíčky, dřívka nebo svazky.
Postup:
Zvolené vykuřovadlo zapalte, nechte několik vteřin hořet a poté sfoukněte. Pokud je nechcete po celou dobu držet v ruce, položte je na nehořlavou podložku, tyčinku zapíchněte do květináče nebo do speciálního stojánku. Svíčku stačí jen zapálit.
Vykuřování ve vykuřovací pícce
Patříte mezi pokročilejší nebo vám nevadí investice do vykuřovacích doplňků? Tím lépe! Takovým mezistupněm je použití vykuřovací pícky. Ta vypadá jako klasická aromalampa, ale místo mističky má nahoře kovovou mřížku (sítko). Navíc budete potřebovat vykuřovadlo (byliny, pryskyřice, třísky nebo směs vykuřovadel), čajovou svíčku a případně kartáček na čištění vykuřovacího sítka. Alternativou je elektrická kadidelnice, jejíž použití je naprosto snadné a nepotřebujete k vykuřování oheň. Počáteční investice je ale trochu vyšší.
Postup:
Vykuřovadlo nasypete na sítko (začínejte s malým množstvím a postupně přidávejte) a zapalte pod ním čajovou svíčku. Proces vykuřování stále hlídejte a jakmile se vykuřovadlo začne přepalovat, je čas ho bezpečně vyměnit za jiné.
Vykuřování na uhlíku
A teď něco pro vykuřovací nadšence. Nejintenzivnějšího efektu dosáhnete při vykuřování na uhlíku. K tomu potřebujete kadidelnici (nádobu na vykuřování), nějaký izolant (písek nebo sůl), samozápalný uhlík, kleště, vykuřovadlo a případně mica plátky ke zmírnění intenzity spalování (v případě pálení dřeva).
Postup:
Zhruba do ¾ kadidelnice nasypte písek nebo sůl (není vhodná pro všechny kadidelnice). Do kleští vezměte uhlík, zapalte jej zespodu a po cca 20 vteřinách, kdy přestane jiskřit, jej opatrně položte na písek. Na uhlík nasypte vykuřovadlo dle výběru. Pokud chcete vykuřovat samotným dřevem, doporučujeme na uhlík pod dřevo položit ještě mica plátek, který zpomaluje pálení. Začínejte s malým množstvím a postupně přidávejte. Písek není třeba pokaždé měnit, stačí jen odstranit zbytky uhlíku a použitého vykuřovadla.
Jak správně vykuřovat: rady a tipy na závěr
-
Vždy dbejte na bezpečnost a nenechávejte zapálená vykuřovadla bez dozoru.
-
Pokud chcete uhlík uhasit dřív, vhoďte jej pomocí kleští do vody.
-
Vykuřujte vždy v dobře větrané místnosti.
-
Než vyhodíte zbytky uhlíku, vždy se ujistěte, že jsou zcela studené.
-
Nevykuřujte příliš dlouhou dobu, stačí 20-40 minut (záleží hodně také na velikosti prostoru a intenzitě vykuřovadla).
-
Malé děti vnímají účinky aromaterapie mnohem citlivěji než dospělí. Pokud plánujete vykuřovat v blízkosti dětí, snižte množství vykuřovadla na minimum, hodně větrejte a ověřte si, že vámi vybrané vykuřovadlo je svými účinky vhodné i pro děti.
-
Dřívka a vykuřovací svazky většinou příliš dobře nehoří a pravděpodobně je budete muset zapalovat několikrát za sebou, to je zcela v pořádku.
-
Při očistě prostoru začínejte od podlahy.
-
Vždy pod vykuřovadla používejte nehořlavou podložku a dbejte na maximální bezpečnost.