PRŮVODCE ROKEM OD YOGA DAY – ČERVEN

Červen je měsícem živelné energie ohně a časem pro užívání si přítomného okamžiku. Tento měsíc nás také čeká hned několik významných událostí, které si za doprovodu hřejivých slunečních paprsků a kouzelné vůně bylin společně náležitě užijeme. Podívejte se na našeho průvodce, díky kterému snadno okusíte všechny krásy tohoto období.  

 

Užívejte si přítomný okamžik na maximum

Plány a cíle nechte chvíli stranou a zkuste si vychutnávat přítomný okamžik a drobné radosti, které vám přináší. Zatímco nás jarní období vybízelo k tomu, abychom postupně realizovali svoje sny, léto nás svádí, abychom život ochutnali plnými doušky. A to je v rámci životní rovnováhy potřeba! Zahoďte tedy výčitky z toho, že možná tolik nepracujete, protože tu největší práci můžete odvést sami na sobě. Jak? Buďte chvíli jen sami se sebou a svými myšlenkami, vychutnávejte si vůni vzduchu, hrubost země, jemnost vánku i sílu slunce. Zkoumejte detaily a zkuste si sami se sebou jen tak v klidu popovídat a zkoumat svoje pocity. 

Načerpejte sílu ohně

Významnou událostí šestého měsíce v roce je letní slunovrat, který připadá na 20. nebo 21. června, kdy si užijeme nejdelší den a nejkratší noc v roce. V rámci pohanských tradic je to svátek Litha, o kterém se dočtete více tady. V toto datum k nám oficiálně přichází léto a s ním i mocná síla slunce, na jehož počest se dříve pořádaly slavnosti plné tance a ohňů.

Právě oheň symbolizují barvy žlutá a červená, za jejichž zástupce můžeme v tomto období zvolit šťavnaté a zralé jahody a také magickou jasně žlutou bylinu známou zejména pro své uklidňující a hojivé účinky – třezalku. Víte, že pokud rozemnete její květy, vyteče z nich červená tekutina? Možná i kvůli tomu se jí také říká "krev svatého Jana" nebo "krevníček". Je to zároveň hlavní svatojánská bylina, ale o tom už níže v článku. 

Poznejte sílu Svatojánské noci a devatera kvítí

Svatojánská noc připadá na 23. června a navazuje na letní slunovrat. V tuto noc se vzdával vděk za teplo, světlo a hojnost, kterou přinášejí sluneční paprsky, a také při ní mladé dívky sbíraly „svatojánské kvítí“ neboli „devatero kvítí“. Pod těmito pojmy si můžeme představit 9 druhů bylin z 9 různých míst. Tato svatojánská kytice má údajně magickou moc a slouží k věšteckým nebo očistným rituálům. 

Není pevně určené, které byliny by v kytici měly být, takže se při sběru můžete nechat vést nejen vašimi možnostmi, ale hlavně intuicí. Rostliny by se měly sbírat za tmy za svitu měsíce a ideálně bez oblečení. Kytici si můžete umístit na oltář, dát pod polštář a očekávat věštecké sny, nebo si z ní vyrobit vlastní vykuřovadlo. 

.
.
.

Vyrobte si vlastní vykuřovadlo

 Výroba vykuřovadla není vůbec těžká. Stačí nasbírat byliny, dřívka, kůru nebo smůlu se stromů a svázat je dohromady provázkem. Provázek používejte přírodní, abyste se vyhnuli nepříjemnému zápachu nebo nežádoucímu vzplanutí nějakého umělého materiálu. Bylinky můžete předem nasušit nebo pálit čerstvé. Záleží na vaší preferenci.

K příležitosti Svatojánské noci se nejvíc hodí tyto bylinky: třezalka, kapradí, ostružina, jahodník, borůvka, řebříček, vlaštovičník, popenec, šalvěj, dobromysl, jetel, mateřídouška, libeček, měsíček, máta, kontryhel, jitrocel nebo třeba lipové květy. Pokud vás výroba vykuřovadla neláká, vyberte si nějaké hotové u nás pod tímto odkazem

  

Poznejte kouzlo jógy

21. června slavíme i Mezinárodní den jógy. V rámci této události se cvičí celkem 108 pozdravů slunci a ačkoliv vám to možná bude připadat jako neuvěřitelný počet, věřte nám, že to zvládnete. Zkuste cvičit jen základní pozdravy slunci A a rozložte si je klidně do celého dne. Víte, proč se jich cvičí zrovna 108? Číslo 108 je ve védské kultuře posvátné číslo a znázorňuje celistvost lidské existence. 108 je korálků na japa male, upanišád (védských filozofických textů) i vitálních energetických bodů v ájurvédě.

Pokud se na tuto výzvu necítíte, zacvičte si jen pár pozic podle vlastního pocitu nebo rad vašeho učitele. Nezapomeňte během cvičení myslet na nějaký záměr (sankalpu). A jak si vůbec vybrat ten váš styl jógy? Podívejte se na článek se základním přehledem jógových stylů

Rozhýbejte energie v rytmu tance

Jak nejlépe vystihnout živelnou energii a nespoutanost ohně než prostřednictvím tance? Chvíli se posaďte a zkuste si vzpomenout na své oblíbené songy. Vytvořte si z nich playlist, na který si každý den alespoň 10 minut zatancujte. Vnímejte, jak se vaše tělo pohybuje do rytmu, zaměřte se na to, jaké pocity ve vás tanec vyvolává. Nestyďte se tančit nespoutaně a zkoušejte nové pohyby. Nechte se polapit do víru tance a užijte si formu meditace v pohybu. 

 

 

.
.
.

Červen v souladu s fázemi měsíce

Couvající měsíc v červnu

Udělejte v životě nějakou změnu! Pokud totiž neustále fungujeme v nějakém svém stereotypu, naše pozornost k detailům postupně uvadá. Většina lidí se změnám vyhýbá a nechce vystupovat ze své komfortní zóny. Ale právě tyto momenty nás v životě nejvíce posouvají, zvyšují naši odolnost a schopnost přizpůsobení se, která následně generuje i vyšší odolnost proti stresu. Začněte s drobnostmi. Zkuste si dát jinou snídani, jděte do práce pěšky, zkuste jiný styl oblečení, vynechte kávu, změňte trasu nebo pořadí vašich běžných aktivit. Takto do svého života změny vpustíte pomalu, lépe si na ně zvyknete a vaše mysl se stane pozornější a aktivnější. 

Nov v červnu

Přemýšlejte nad tím, co pro vás znamená láska. Jaké činy ji vystihují, jak byste vy sami chtěli, aby vás někdo miloval a jak vy projevujete lásku svému okolí. Zkuste si tyto myšlenky sepsat a zhodnotit, jestli jsou aktuálně přítomné ve vašem životě. Pokud ne, stanovte si konkrétní kroky k tomu, aby to tak bylo. Definujte, jak by se měl chovat váš partner a jak vy můžete ještě lépe vyjádřit lásku k sobě, své rodině a partnerovi. Představte si, že už se tak chováte a máte partnera podle svých snů a celý váš život je prostoupen láskou. Uchovejte si tento pocit a zkuste si jej vybavit vždy, když vám bude smutno, nebo budete chtít manifestovat vaši budoucnost. 

Dorůstající měsíc v červnu

Nabijte se! Přiměřeně vystavujte svou pokožku slunci (zejména ráno po probuzení pro nastartování cirkadiánního rytmu) a aktivně do svého života zařaďte činnosti, které milujete a které do vás vlijí novou energii. Poslouchejte svoje tělo a pokud si řekne o odpočinek, nebraňte se mu. Právě teď je ten vhodný okamžik pro to poznat, co vám dělá dobře, a sestavit si "dobíjecí" plán na zimu.

Úplněk v červnu

Připravte si na úplňkovou noc rituál, jehož součástí bude oheň. Přijměte ho jako svoji součást. Oheň znamená vášeň, ale také třeba vztek. Obě tyto věci ve svém životě potřebujeme, protože jsou hnacím motorem našich činů. Bez ohně bychom byli bez energie, mdlí a letargičtí. Přizpůsobte si rituál tomu, co aktuálně potřebujete.

Je něco co vás rozčiluje nebo někdo, na koho se opravdu zlobíte? Zkuste si uvědomit, proč tomu tak je, a nechat ten pocit rozplynout tak, že jej napíšete na papír a vhodíte do ohně. Do ohně se také můžete zkusit nějakou dobu dívat a představovat si, jak se jeho energie vlévá do vašeho těla. Oheň také můžete uhasit a v jeho kouři očistit a posvětit vaše krystaly nebo jiné předměty, které například budete potřebovat pro svou práci.

Zpět do obchodu