SCHOVEJTE SI LÉTO NA ZIMU

Užíváte si ten pocit, kdy se nad hlavou tetelí horký vzduch, tráva šimrá bosé nohy a všude kolem vás voní svoboda a magický příslib léta? Tahle atmosféra nemusí skončit s posledním slunečním paprskem – můžete si ji doslova schovat do sklenice, svazku nebo krabičky. A právě teď, kdy příroda rozdává dary plnými hrstmi, je ten správný čas začít.

Sušené květy jako ztělesnění přírodní magie

Letní louky, zahrady a lesní mýtiny jsou plné květů, které nemusíte jen obdivovat. Chrpu, růži, levanduli, měsíček, třezalku nebo třeba řebříček můžete nasbírat, jemně usušit a uchovat si jejich vůni i barvu. Co s nimi?

Dekorační věnec na dveře

Květiny můžete zaplést do přírodního věnce a nechat uschnout. Tak vám jeho krása připomene kouzlo léta pokaždé, když vejdete do domu. Věnci můžete při pletení věnovat speciální záměr, ať už to bude ochrana, štěstí nebo třeba hojnost.

.
.
.

Sáčky do šatníku

Levandule, růže nebo máta krásně provoní skříň nebo odpudí moly. Sušené květy jednoduše naplňte do látkových sáčků a zavěste do skříně nebo vložte do šuplíku.

Lapač snů trochu jinak

Máte lapač snů nebo jinou macramé dekoraci? Co kdybyste jim dodali trochu jiný design i energii prostřednictvím nasbíraných květin? Stačí je jen proplést mezi provázky a nechat uschnout.

Udržitelné květiny

Všechny praktické duše určitě potěší sušená kytice do vázy. Nejen, že skvěle vypadá, ale také šetří vaši peněženku a zabrání smutku z krátké trvanlivosti živých květin.

Čaj s vůní léta

Čaj z čerstvých bylin je sice lahodný, ale ten ze sušených vlastnoručně nasbíraných chutná možná ještě líp. V létě si můžete připravit zásobu na celou zimu. Co sbírat?

Meduňku, mátu, heřmánek, lípu, tymián, šípek nebo bezové květy.

▪ Sušte ideálně v suchu, stínu a vzdušném prostoru.

▪ Uchovávejte v papírových sáčcích nebo skleněných nádobách.

Namíchejte si z bylin vlastní čajové směsi – třeba směs na klidný spánek (meduňka, levandule, heřmánek), nebo na posílení imunity (šípek, tymián, bez).

.
.
.

Vlastnoruční vykuřovadla

Vyrobte si vlastní vykuřovadla z nasbíraných darů přírody, jako jsou rostliny, dřevo nebo třeba smůla ze stromů. Vyrobit z nich potom můžete:

Vykuřovací svazky (rostliny zkraťte na požadovanou úroveň, svažte přírodním provázkem a nechte uschnout ideálně zavěšené na vzduchu).

Vykuřovací směsi (dejte dohromady drobné úlomky dřeva, pryskyřici ze stromů, sušené květy nebo třeba kousky sušeného ovoce a vytvořte si vlastní vykuřovadlo na uhlík).

Připravte si vykuřovací směs podle nálady – třeba směs klidu (levandule + šalvěj) nebo směs energie (rozmarýn + máta + borovicová kůra). Více o vykuřovadlech si přečtěte v tomto článku.

.
.
.

Oltář jako připomínka cyklu

Váš domácí oltář nemusí být jen místem pro svíčku nebo vonnou tyčinku. Může být sezónní, živý a plný drobností z přírody, které zastoupí živly. Co si přinést z letní přírody?

Země: kamínek, krystal, kůra stromu, hrst hlíny

Voda: mušle, kamínek z řeky, láhev s mořskou vodou

Vzduch: pírko, květ pampelišky, sušený bodlák

Oheň: kousek uhlíku z ohniště, sušený květ měsíčku, plod šípku

Když si v lednu zapálíte svíčku vedle letního kamene nebo vykuřovadlo z květů, které jste sbírali bosky v trávě, ucítíte to – léto je pořád tady. Jen trochu jinak. Přečtěte si více o tom, proč a jak si připravit vlastní oltář.

 

Letní energie je radostná, divoká a otevřená. Schovejte si ji do vázy, do čajové konvice, do skleněné dózy nebo do oblaku očistného kouře. Nejen že vám pomůže přežít zimu s úsměvem, ale zároveň prohloubí vaše spojení s přírodou a s vlastním rytmem.

Tip na závěr: Udělejte si malý rituál při každém sběru – poděkujte přírodě, sbírejte s úctou a ne víc, než opravdu potřebujete.