CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O DŘEVĚNÝCH KNOTECH A PROČ VÁM ŠPATNĚ HOŘÍ

Pokud jste se zakoukali do svíček s dřevěným knotem, měli byste vědět, že tomuto vztahu budete muset věnovat náležitou péči a pochopení. Jedině tak totiž dřevěný knot dlouhodobě a intenzivně zahoří láskou. Není to s nimi sice jednoduché, ale s našimi tipy jejich kouzlu propadnete a možná už se nikdy nebudete chtít vrátit zpět ke klasickým knotům.

V čem je lepší svíčka s dřevěným knotem?

Svíčky s dřevěným knotem jsou prostě úžasné, což si uvědomíte nejpozději se zvukem prvního zapraskání, které vás přenese na vysněné hygge místo poblíž kamennému krbu. To ale zdaleka není všechno, čím vás tento typ svíček úplně dostane.

Výhody dřevěných knotů

 • Uklidňující zvuk praskajícího dřeva. 

 • Schopnost vykouzlit úžasnou atmosféru. 

 • Čisté hoření bez dýmu.

 • Krásný design.

 • Ekologičnost.

 • Intenzivnější a plnější vůně díky horizontálnímu hoření plamene.  

.
.
.

Nevýhody dřevěných knotů

Nic není dokonalé, a proto se i svíčky s dřevěnými knoty dočkají svého "ale", které však ani tak nepředčí jejich benefity. Co se vám na nich tedy nemusí úplně líbit?

 • Vyšší cena – kvalitnější materiál a složitější zpracování si přirozeně žádají i vyšší náklady na výrobu. 

 • Složitější zapalování – dřevěný knot se vám nemusí podařit zapálit hned napoprvé a možná ani napodruhé, chce to více trpělivosti.

 • Nutnost lepšího zacházení – existuje několik pravidel, která jsou u tohoto typu knotu lepší dodržovat. Povíme si o nich níže v článku. 

 • Více zbylého vosku – dřevěné knoty bývají umístěné ve vyšším kovovém stojánku, díky čemuž vám na konci může zbýt až 1 cm nevyhořelého vosku. Ten ale můžete znovu využít! Svíčku zahřejte ve vodní lázni a ze zbylého vosku vyrobte novou menší svíčku nebo vonný vosk do aromalampy, šatní skříně nebo auta.

Druhy dřevěných knotů

Dřevěný knot bývá vždy tak trochu překvapením. Některé praskají hlasitě, jiné intenzivněji hoří. Většinou jsou vyrobené z plátků bukového dřeva, ale můžete najít i knoty z javoru, břízy nebo cedru. Jejich velikost by měla být přizpůsobená velikosti svíčky tak, aby se vosk tavil rovnoměrně. Knoty se také mohou impregnovat nebo různě perforovat pro zlepšení jejich vlastnosti hoření. Tady jsou základní druhy dřevěných knotů:

 • Jednovrstvý plochý knot (základní, podle materiálů praská různě hlasitě)

 • Křížový knot (tišší praskání a intenzivnější hoření)

 • Spirálový knot (trubička, je vhodný pro velké svíčky)

 • Dvouvrstvý dřevěný knot (lépe hoří než ty jednovrstvé)

Dřevěný knot nehoří

Jak už jsme zmínili výše, dřevěné knoty se zapalují obecně o něco hůř než ty klasické kvůli problematičtějšímu absorbování vosku. Jakmile se vám to ale podaří, odměnou vám bude stabilní a intenzivní hoření. Pokud vám nechce hořet vůbec, může být problém v konkrétním knotu, ale také ve vaší přehnané, nebo naopak ledabylé až nulové péči. Než se rozhodnete svíčku s dřevěným knotem reklamovat nebo pohřbít, podívejte se na naše tipy a rady, jak se o ni dobře postarat.

.
.
.

Jak se starat o dřevěný knot?

 1. Čím kratší knot je, tím lépe nasává vosk a tím lépe hoří. Před každým zapálením jej zkraťte na zhruba 3 mm. Můžete jej opatrně odlomit, ale spíš ho doporučujeme odstřihnout speciálními kleštičkami na knot, případně těmi na nehty.

 2. Vezměte si svíčku do ruky a dřevěný knot zapalujte rovnoměrně a klidně na několikrát. Zapalovač je lepší než sirky. 

 3. Svíčku s dřevěným knotem nechte poprvé hořet tak dlouho, než se rovnoměrně rozpustí všechen vosk (cca 2 hodiny). Zabráníte tak tvorbě kráterů a tunelů, které mohou znesnadňovat další hoření. 

 4. Dřevěný knot pravidelně očistěte od vyhořelých zbytků (stačí seškrábnout nehtem přes papírový ubrousek). Nejprve ale počkejte až všechen vosk opět ztuhne.

 5. Pokud se vám dřevěný knot utopí ve vosku, máte dvě možnosti. Buď svíčku nechte ztuhnout a vosk kolem knotu z části odstraňte pomocí lžičky nebo tekutý vosk v okolí knotu opatrně odsajte papírovým kapesníčkem. 

 

Pokud jste někdy zanevřeli na svíčky s dřevěným knotem, tak doufáme, že jsme vám dali hned několik důvodu k tomu je opět vyzkoušet. A pokud jste se jejich pořízení obávali, teď už rozhodně nemusíte!

 

 

Zpět do obchodu